Fiber Lazer Bakımı Nasıl Yapılır?

Fiber Lazer Bakımı Nasıl Yapılır?

Mart 30, 2023 FİBER LAZER HABERLER 0

Fiber Lazer Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında, sıcaklık arttıkça atmosferik nemde kademeli bir artış olur. Yaz, fiber lazer arızalarının yüksek oranda görüldüğü bir mevsimdir . İstatistiksel sonuçlara göre, yüksek güçlü fiber lazerlerin çoğu arızası  , kullanıcının işlem sırası ve ekipmanın çalışma ortamı ile yakından ilgilidir.  ROBART LAZER bugün fiber lazer bakımınız için bazı önleyici tedbirler sağlayacaktır .

İçindekiler

 • •      Önlenebilir Arıza Mekanizması
 • •      Yaz Ayında Bilimsel Önleyici Fiber Lazer Bakımı
 • o     muhafaza sızdırmazlığı
 • o     Önyükleme sırası
 • o     Su sıcaklığı ayarı
 • •      Çözüm

Önlenebilir Arıza Mekanizması

Fiber lazer  , elektrik enerjisini ışık enerjisine çeviren bir cihazdır. İç yapı, ışık, makine, elektrik vb. gibi birden fazla disiplini ve alanı içeren nispeten karmaşıktır. Fiber lazerlerle  çok daha az önleyici bakım gereksinimleri, temizlik ve fabrika optik temizleme ve bakım prosedürlerine sıkı sıkıya bağlılık ve bu görevleri kontrollü, tozsuz bir ortam, bir fiberin başarılı çalışması için kritik öneme sahiptir.

Kullanım ortamı tatmin edilmelidir ve kendi koruyucu önlemleri etkin bir şekilde koruyucu bir rol oynayabilir. Önyükleme sırası, kasa sızdırmazlığı ve su sıcaklığı ayarında eksiklikler varsa, lazerin içindeki suyla soğutulan elektronik ve optik cihazlar, iç ve dış arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle yüzey yoğuşmasına neden olarak performansı düşürebilir. lazere zarar verir ve hatta lazere zarar verir.

 Yazın Bilimsel Önleyici Fiber Lazer Bakımı 

 Muhafaza sızdırmazlığı

Fiber lazer kabini kapalı bir tasarıma sahiptir ve klima veya nem alma cihazı kurulur. Amaç, kabin içindeki her bir bileşenin nispeten sabit ve güvenli bir sıcaklık ve nem ortamında olmasını sağlamaktır. Kabin sızdırmaz durumda değilse, şase dışındaki yüksek sıcaklık ve yüksek nemli hava kabinin iç kısmına girebilir. Hava, dahili su soğutmalı bileşenle karşılaştığında yüzeyinde yoğuşma meydana gelir ve olası hasara neden olur. Bu nedenle, mahfaza sızdırmazlığı kontrol edilirken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

Şu anda not edilmelidir:

 1. Her bir dolap kapağının var olup olmadığı ve sıkıca kapanıp kapanmadığı;
 2. Üst kaldırma cıvatasının sıkılıp sıkılmadığı;
 3. Kabinin arkasındaki kullanılmayan iletişim kontrol arayüzünün koruyucu kapağının kapalı olup olmadığı ve kullanılan koruyucu kapağın sabit olup olmadığı.

Önyükleme sırası

Fiber lazer muhafazası tamamen kapatılamadığından ve gece güç kapatıldığında içerideki klima çalışmayı durduracaktır. Odada klima yoksa veya klima gece çalışmıyorsa, harici sıcak ve nemli hava yavaş yavaş kabine girebilir. Bu nedenle, ertesi sabah fiber lazeri yeniden başlatırken lütfen aşağıdaki adımlara dikkat edin:

Şu anda not edilmelidir:

 1. Lazer güç kaynağını (ışıksız) açın ve kabin klimasının yaklaşık 30 dakika çalışmasına izin verin;
 2. Uygun su soğutucuyu çalıştırın, su sıcaklığının önceden ayarlanmış sıcaklığa ayarlanmasını bekleyin ve fiber lazer anahtarını açın;
 3. Normal işleme gerçekleştirin.

ROBART LAZER hatırlatıcısı: Mümkünse güvenliğin sağlanması öncülüğünde kabin klimasını gece çalışır durumda tutun. Veya fiber lazeri klimalı odaya kurun ve klimanın sürekli ve istikrarlı çalışmasını sağlayın (gece dahil).

Su sıcaklığı ayarı

Soğutma suyu sıcaklığı, elektro-optik dönüşüm verimliliği, stabilite ve yoğuşma üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Normalde, soğutma suyu sıcaklığı aşağıdaki gibi ayarlanır:

Şu anda not edilmelidir:

 1. Düşük sıcaklıktaki suyun (soğutma fiber lazer modülü) sıcaklığı yaklaşık 21 santigrat dereceye ayarlanmalıdır.
 2. 2500W’ın üzerindeki fiber lazerler için, DI suyun (soğutma optiği) sıcaklığı 27 santigrat derece ile 33 santigrat derece arasında ayarlanmalıdır. Bu sıcaklık ortam sıcaklığına ve neme göre ayarlanmalıdır. Genel olarak konuşursak, ortam sıcaklığı, nem ne kadar yüksekse, DI su sıcaklığı da o kadar yüksek olmalıdır. Temel prensip, DI su sıcaklığının çiy noktasının üzerinde olması gerektiğidir. Çiğ noktası tablosu aşağıdaki gibidir:

Çiy noktası tablosu, nem ve sıcaklığa göre çiy noktası sıcaklığını (℃) verir. Yoğuşmayı önlemek için soğutma suyu çiy noktası sıcaklığından daha yüksek olmalıdır.

Çiy Noktası Hızlı Referans Tablosu

tablo

Çözüm

Her mevsimin iklim özellikleri çok farklıdır. Fiber lazer kesim makinesi, nispeten yüksek hassasiyetli ve pahalı işleme ekipmanının bir parçasıdır. İklim özelliklerine karşı bilimsel ve düzenli bakım, fiber lazer kesim işlemindeki küçük sorunları etkili bir şekilde önleyebilir ve lazer kesim makinesinin hizmet ömrünü uzatabilir.

Fiber lazerlerin onarımları ve bakımı veya fiber lazer kesim makineleriyle ilgili diğer sorunlar hakkında herhangi bir sorunuz varsa Mühendisimize danışmayı unutmayın. ROBART LAZER size hizmet etmeye kendini adamıştır.

 

Bir yanıt yazın

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?