Fiber Lazer Kesicinin Lazer Kesim Parametreleri ve Kalite Kontrolü Nasıl Ayarlanır?

Fiber Lazer Kesicinin Lazer Kesim Parametreleri ve Kalite Kontrolü Nasıl Ayarlanır?

Mart 30, 2023 FİBER LAZER HABERLER 0
referans

Fiber Lazer Kesicinin Lazer Kesim Parametreleri ve Kalite Kontrolü Nasıl Ayarlanır?

Geleneksel kesme yöntemleriyle karşılaştırıldığında, fiber lazer kesicinin  belirgin avantajları vardır. Yüksek hassasiyeti ve bariz dar yarık etkisi nedeniyle lazer kesim, temassız teknolojiyi benimser. İmalat sanayinin gelişmesiyle birlikte lazer kesimin kalitesi giderek daha fazla talep edilmektedir.

Bu makale, lazer kesim parametrelerinin ve kalite kontrolünün nasıl ayarlanacağını analiz etmektedir.

Fiber lazer kesicinin parametre ayarı

Lazer kesim parametreleri arasında kesme hızı, güç, gazla kesme vb. bulunur. Lazer kesme, kesme kalitesini ve kesme verimliliğini ayrı ayrı analiz eder ve farklı türlerin etkisini analiz eder, ancak en iyi konfigürasyon için gereken çeşitli parametreleri elde etmek için lazer kesme kombinasyonu yoluyla , farklı fabrikalar olacak Maliyet yapısına göre kalite ve verimliliğe özel önem verilmekte ve belirli ölçülerde tartılmaktadır.

  1. Kesme hızı.Lazer kafası birim zamanda parça şekli boyunca hareket edebilir. Lazer kesim hızı ne kadar yüksek ve kesim süresi ne kadar kısaysa, lazer kesim üretim verimliliği de o kadar yüksek olur. Ancak diğer parametreler sabitlendiğinde lazer kesim hızı kesim kalitesi ile doğrusal olarak ilişkili değildir. Makul bir kesme hızı, bir aralık değeridir. Bu aralık değerinin altında, lazer ışınının enerjisi, aşırı yanmaya neden olmak için parçanın yüzeyinde çok fazla kalır. Aralık değeri aşılırsa, lazer ışınının enerjisi parça malzemesini tamamen eritmek için çok geç olur, bu da kesimin aşılmaz olmasına neden olur.
  2. Lazer çıkış gücü.Lazer çıkış gücü, lazer sisteminin çıkış enerjisidir ve lazer kesim, lazer ışınının malzemeleri birim zamanda eritme yeteneğini temsil eder.
  3. Odak konumu. Lazer çıkışı son olarak özel bir mercek aracılığıyla en yüksek güç yoğunluğuna sahip noktaya odaklanır. Odak noktası çapı, odaklama merceğinin odak derinliği ile orantılıdır. Fiber lazer kesicinin odak noktası  , kalınlığı farklı pozisyonlara göre ayarlamaktır. Doğru odak konumu, istikrarlı kesme kalitesi elde etmek için önemli bir koşuldur. Lazer kesimin kesim kalitesi lazer ışını ile ilgilidir, ancak aynı zamanda lazer ışını odaklama sisteminin, yani lazer kesimin özellikleriyle de ilgilidir. Odaklandıktan sonra lazer ışınının boyutunun lazer kesim kalitesi üzerinde büyük etkisi vardır.
  4. Yardımcı gazın basıncı. Boşlukta bir kesi oluşur. Uygun hava basıncı, lazer kesim hızını hızlandırmaya yardımcı olabilir ve yardımcı gaz basıncı da fiber lazer kesicinin kesme verimliliğini etkiler . Lazer kesim malzemesinin kalınlığı artarsa ​​veya kesme hızı yavaşsa, gaz basıncı uygun şekilde olmalıdır. azaltışmış. Daha düşük hava basıncıyla kesim yapmak buzlanmayı önleyebilir.
  5. Nozul mesafesi. Odaklanmış lazer, bakır bir meme aracılığıyla parçanın yüzeyine uygulanır. İş parçası ile lazer nozulu arasındaki mesafeye nozül mesafesi denir. Nozuldan parçaya olan mesafe, akış ve basınca göre ölçülür. Çok uzaktaki gazın üfleme kuvveti çok büyüktür ve egzoz gazı akışı çok büyüktür, bu da sıçramayı etkiler. Uygun mesafe 0.8-1.0 mm’dir. Farklı malzeme kalınlıklarına göre farklı tipte nozullar seçin.
metal kesim lazeri
FİBER LAZER

Lazer kesim kalitesini etkileyen ana faktörlerin analiz testi.

Lazer kesimin kalitesini etkileyen faktörlerin analizine göre, lazer kesim testi için 1.0~3.0mm kalınlığında termoform parçaları seçin ve analiz için kesme blokları, kesme delikleri veya kesme kenarları seçin. Test prosedürü aşağıdaki gibidir.

  1. Odak konumunu test edin ve odak sapmasına göre ayarlayın. Odak konumu, her seferinde 0,5 mm artışla kademeli olarak 3 mm’den 3 mm’ye ayarlanır. Kayıttan sonra kesim kalitesini karşılaştırın. En iyi kesme kalitesine sahip odak konumu sonraki testte korunmuştur.
  2. Lazer kesimin gücünü ayarlayın. İlk adımda, güç testi en iyi kesme durumuna sahip odak konumunda gerçekleştirilir. Güç 1000 W’ta başlar ve her 300 W’ta bir keser. Kesim kalitesini kaydedin ve karşılaştırın.
  3. Kesme gazı basıncını değiştirin. İkinci adımda en iyi kesim kalitesine sahip odak ve güç durumu test edilmiştir. Hava basıncı 7Pa’dan başlar ve her 1Pa eklendiğinde kesme kalitesi karşılaştırılır. Lazer kesim gaz basınç değerini bir sonraki test için en iyi kesim kalitesi ile koruyun.
  4. Kesme hızını artırın. Üçüncü adımda en iyi kesme kalitesinin odak, güç durumu ve kesme gazı basınç değeri test edilmiştir. Kesme hızı 6000 mm/dak’dan başlar ve 1000 mm/dak artar. Kesim kalitesini kaydedin ve karşılaştırın.
  5. Nozul mesafesinin ayarlanması. 4. adımda en iyi kesme kalitesine sahip odak, güç durumu, kesme gazı basınç değeri ve kesme hızı test edildi. Meme mesafesi 0,6 mm’den başlar ve meme mesafesi 1,2 mm’ye ayarlanana kadar her seferinde 0,2 mm artar. Her seferinde kesme durumunu kaydedin ve karşılaştırın ve son olarak en iyi kesme kalitesinin nozul mesafesi değerini elde edin.

Seçim durumu 1: 2 mm kalınlıkta malzeme, odak konumu ayarı -3 mm, nitrojen kesme basıncı 12 Pa, meme mesafesi 1 mm, kesme gücü 3000 W, kesme hızı 12 m/dak, çünkü çeşitli parametreler iyi ayarlanmış ve kesme koşulları iyi , Çeşitli testler yoluyla, parametreler en uygun duruma ayarlandığında kesme yüzeyi pürüzsüzdür.

 Fiber lazer kesicinin hareket şekline ve hareket özelliklerine göre , hareket konfigürasyonu ile takım tezgahı hareket ekseninin hareket modeli oluşturulabilir. Aynı zamanda, lazer kesim teknolojisinin özellikleri ile birlikte her modelin göreceli konumunu sağlamak için, ürün işleme kalitesini etkin bir şekilde sağlayabilen model üretimi analiz edildi ve lazer teknolojisi daha geniş bir uygulama pazarına sahip.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir