Fiber lazer kesim makinelerinin işleme hassasiyetini doğrudan etkileyen sebepler nelerdir?

Fiber lazer kesim makinelerinin işleme hassasiyetini doğrudan etkileyen sebepler nelerdir?

Mart 30, 2023 FİBER LAZER HABERLER 0
fiber lazer kesim makinası

Fiber lazer kesim makinelerinin işleme hassasiyetini doğrudan etkileyen sebepler nelerdir?

Geleneksel işleme teknolojisi ile karşılaştırıldığında, fiber lazer kesim makinesi, daha yüksek işleme hassasiyetine, daha iyi kesit etkisine sahiptir ve ikincil işlemeye gerek yoktur.Bu nedenle birçok şirket metal lazer kesim makinelerini seçmektedir . Aksi takdirde, lazer kesim ekipmanının kesim hassasiyeti bazen ideal değildir ve bu da sonraki işleme sürecini etkiler. Peki işleme doğruluğunu hangi faktörler etkiler?

1. İşlenmiş malzeme

Fiber Lazer kesim makineleri metal malzemeleri işlerken, farklı malzemeler için kesme hassasiyeti de farklıdır. Aynı malzeme olsa bile, malzemenin bileşimi farklı ise kesme hassasiyeti de farklı olacaktır. Bu nedenle, iş parçası malzemesinin de lazer kesim doğruluğu üzerinde belirli bir etkisi vardır.Genel olarak, malzeme ne kadar pürüzsüz olursa, işleme hassasiyeti o kadar yüksek olur.

Bu nedenle, farklı metal malzemeler işlenirken, bu tür malzemelere uygun parametre ayarlarını bulmak için önceden numuneler yapılabilir.

2. Tezgahın doğruluğu

Metal lazer kesim makinesi işlenirken, çalışma masası lazer kafasının titreşimiyle titreşir. Yüksek hassasiyetli çalışma masası, kararlı bir lineer kılavuz ve kademeli motor ile donatılmıştır ve kesme doğruluğu daha yüksek olacaktır; çalışma masası düz değilse veya başka nedenlerle, lazer kesme makinesinin işleme doğruluğunu da etkileyecektir.

3. Fiber Lazer ışınının şekli

Metal lazer kesim makinesinin lazerinden çıkan ışın konik olduğu için kesilen yarıklar da koniktir. Lazer ışınının şekli de lazer kesimin doğruluğunu etkileyen önemli bir faktördür. Lazer ışını konsantre edildikten sonraki nokta ne kadar küçükse, çentik o kadar küçük ve işleme hassasiyeti o kadar yüksek olur.

Bu tür konik lazer ışını koşulları altında, iş parçasının kalınlığı ne kadar büyükse, doğruluk o kadar düşük ve dolayısıyla çentik o kadar büyük olur. Bu nedenle farklı kalınlıklardaki metal malzemeleri işlerken daha iyi sonuçlar elde etmek için uygun lazer gücü seçilebilir.

4. Yardımcı gaz ve meme

Fiber Metal lazer kesim makinesi sürecinde , yardımcı gaz ve meme, kesme hızını temizleme ve kontrol etme rolünü oynar. Hava akışında, hava akışı alanının yoğunluğunda değişikliklere neden olacak, ışın enerjisinin odaklanmasına müdahale edecek, yeniden odaklanmaya veya ışın sapmasına neden olacak ve metal kesme doğruluğunu etkileyecek eşit olmayan basınç ve sıcaklık vardır.

 

Bir yanıt yazın

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?