Fiber lazer nedir?

Fiber lazer nedir?

Nisan 13, 2022 FİBER LAZER HABERLER REFERANSLAR 0
fiber lazer kesim makinası

Fiber lazer nedir?

Öncelikle fiber nedir ve nasıl oluşur ;Teknik olarak rezanatör nasıl çalışır aşağıda anlatmaya çalıştık. Bu siz son kullanıcılar için çok önemli detay değildir.

(Aktif kazanç ortamının erbium, iterbiyum, neodim, disprosyum, praseodimyum,tülyum ve holmiyum gibi dogada çok nadir bulunan  toprak elementleri ile katkılı bir optik fiber bir lazerdir.

Lazersiz ışık amplifikasyonu sağlayan katkılı fiber amplifikatörler ile ilgilidir.

Uyarılmış Raman saçılması veya dört dalga karışımı gibi elyaf doğrusal olmayanları da kazanç sağlayabilir ve bu sayede fiber lazer için kazanç olarak işlev görebilir.)

Fiber kaynağımız yani fiber rezanatör 1064 nm dalga boyu ile değişik frekans aralıklarında sürülerek bir optik kablo ile lazer kesim kafasının üzerine taşınır. Bu kafa cnc router üzerindeki spinlde yerini almaktadır. Bu kafa üzerine gelen ışın kafa içindeki merçekler ile inceltilerek ve odaklayarak malzeme yüzeyine ulaşır. Lazer ışını metal yüzeye ulaşır ve eriterek  kesim işlemini yapmaktadır. Lazer gücüne göre metal kesim kalınlıkları değişmektedir.


Ayrıca paslanmaz lazer kesim, sac lazer kesim, alüminyum lazer kesim, princ ve bakır lazer kesim kalınlıkları  değişkenlik göstermektedir.

Siyah saç olarak bilinen, karbon çelik, hrp, dkp malzemelerini kesmek çok daha kolaydır. Alüminyum, krom paslanmaz aynı kalınlıklarda,bakır ve saç çok daha zordur.

Fiber lazer kesim makineleri; fason lazer kesim İstanbul, İzmir, Antalya, Kahramanmaraş, Ankara , Konya, Gaziantep, Denizli Trabzon gibi büyük sanayi üretiminin yapıldığı yerde  kullanılmaktadır. Ayrıca endüstriyel sanayi üretimi yapan tüm firmalar asansör, paslanmaz mutfak imalatçıları, makine iamaltı, tarım makinaları, gibi firmalar fiber lazer kesim makinası kullanmaktadır.

fiber lazerler co2 lazerlere oran ile çok daha kompak, kaliteli kesim, servis maliyeti düşük, uzun ömürlü makinelerdir.

Fiber lazerin 100.000 saat ömürleri olduğu bilinmektedir. Servis maliyetleri co2 makinelere oranla çok daha düşüktür.

kesim yaparken paslanmaz için nitrojen (azot) gazı, siyah saç için oksiyen kullanılmaktadır. Alüminyum içinde Azot kullanılır,ayrıca basınçlı hava ile ince malzemeleri kesebilmekteyiz.

fiber lazer referans
fiber lazer referans
fiber lazer referans
fiber lazer referans
robart lazer
fiber lazer referans
robart lazer

 

Bir yanıt yazın

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?